آلتشولر در طی مطالعات خود به این نتیجه مهم رسید كه یك نظریه اختراع بایستی دارای چند ویژگی اصلی از جمله موارد زیر باشد :

1-    شامل یك فرایند گام به گام و نظام یافته باشد .

2-    بتواند از میان گستره ای از راه حل ها، مستقیما به بهترین راه حل (راه حل ایده آل یا كمال ) منجر گردد .

3-    دارای ویژگی تكرارپذیری باشد .

4-    بتواند ساختاری برای دانش ابداع، ارائه نماید.

 آلتشولر در طی مطالعات خود به این نتیجه مهم رسید كه یك نظریه اختراع بایستی دارای چند ویژگی اصلی از جمله موارد زیر باشد :

1-    شامل یك فرایند گام به گام و نظام یافته باشد .

2-    بتواند از میان گستره ای از راه حل ها، مستقیما به بهترین راه حل (راه حل ایده آل یا كمال ) منجر گردد .

3-    دارای ویژگی تكرارپذیری باشد .

4-    بتواند ساختاری برای دانش ابداع، ارائه نماید.

 

آلتشولر بیش از 200000 اختراع ثبت شده (پتنت) را مورد بررسی قرار داد تا متوجه شود اختراعات به عنوان مسئله های ابداعی (یعنی مسئله هائی كه راه حل آنها مشخص نیست و بایستی آن را با روش های خلاق و ابداعی كشف كرد) چگونه حل شده اند .

از بین این تعداد آلتشولر 40000 اختراع مهم و برجسته و به عبارتی راه حل های خلاق و ابداعی اصلی را مورد مطالعه عمیق تر قرار داد. براساس نتایج حاصل از این نوع مطالعات خلاقیت شناسی تحلیلی ، آلتشولر به كشفیات بسیار مهمی دست یافت و اصول ، مفاهیم و روش های TRIZ را به عنوان یك علم نوین و بسیار با ارزش به جهان ارائه نمود .

 

 سه نتیجه اصلی این پژوهشها، به قرار زیراست:

1 - مسایل و راه حلهای آنها، در صنایع و علوم مختلف تكرار می شوند

2 - الگوهای تكامل فنی، در صنایع و علوم گوناگون تكرارپذیرند؛

3 - نوآوریها و اختراعات انجام شده در یك حوزه علمی، بر دیگر عرصه ها و زمینه های دانش تاثیر می گذارند.

 

آلتشولر در 1948 نامه ای به استالین نوشت و به مشكلات مربوط به نوآوری در روسیه اشاره كرد البته این خلاقیت و نوآوری فوق العاده مهم آلتشولر متاسفانه همانند بسیار از كشفیات و اختراعات كوچك و بزرگ تاریخ در ابتدا درك نشده و با انواع مخالفت ها ، مقاومت ها و بی مهری های تاسف برانگیز (آنچه كه در خلاقیت شناسی تحت عنوان اینرسی خلاقیت  و نوآوری  نامیده می شود) مواجه شد و آلتشولر همانند بسیاری از دانشمندان و مخترعین سختی ها و مرارت های بسیار زیادی را متحمل گردید كه مطالعه آن حاكی از ارادهء والا و تلاش و پشتكار شگفت انگیز آنان است. ، او بخاطر این كشف و نامه ای كه به استالین نوشته بود در 1948 به 25 سال تبعید در معادن سیبری محكوم شد. اما با مرگ استالین در 1953 ، او نیز با یك سال تاخیر آزاد شد.نكته جالب دوران تبعید و بیگاری آلتشولر این بود كه او ناخواسته به جایی رفته بود كه دانشمندان بزرگ روسیه در آنجا حضور داشتند و او وارد یك دانشگاه تمام عیار شده بود.

به دلیل بی توجهی ها و مخالفت های دولت آن زمان ، TRIZ نتوانست به خوبی در روسیه ایفای نقش نماید و بعدها جایگاه آن شناخته شد . پس از پایان جنگ سرد و گسترش ارتباطات ، كشورهای اروپائی ، آمریكا ، ژاپن و دیگر كشورها با دانش TRIZ آشنا شده و با پی بردن به اهمیت فوق العاده زیاد آن بلافاصله آن را جذب كرده و ضمن به كارگیری درصد رشد و توسعه آن برآمدند.

چنان كه در حال حاضر درباره TRIZ به عنوان یك دانش تخصصی تحقیقات وسیعی به عمل   می آید و اصول و مفاهیم آن توسط بسیاری از دانشمندان ، پژوهشگران ، مدیران ، مهندسان و كارشناسان رشته های مختلف علمی در جهت حل مسائل و ایجاد نوآوری­ها به كار گرفته می شود و همچنان به سرعت در حال گسترش و تكامل است .

 

آلتشولر به عنوان مخترع فنون اختراع و پایه گذار دانش TRIZ با تلاش و پشتكار بسیار جدی به مدت 52 سال در راستای رشد و توسعه آن یكی از اصلی ترین و موثرترین بنیانگذاران علم خلاقیت شناسی و از بزرگترین دانشمندان قرن بیستم محسوب می شود(آلتشولر در سال 1998 در آمریكا این دنیا را ترك نمود). نقش و اهمیت نظریه TRIZ شاهكار علمی آلتشولر به قدری است كه از جنبه ای می تواند در ردیف نظریه های علمی بزرگی مانند نظریه كوانتومی و نظریه نسبیت قرار گیرد و آلتشولر را با دانشمندان بزرگی مانند پلانك ، انیشتین ، شرودینگر ، پیاژه و پائولینگ همسنگ نماید

 شركتهای بزرگ و كوچك بسیاری از TRIZ استفاده می كنند. این شركتها، این تئوری را در سطوح مختلفی مانند حل مسایل واقعی، مشكلات روزمره و عملیاتی و پیش بینی و تصمیم گیری درباره جهت گیریهای آینده فناوری به كار می گیرند. این تئوری در شركتهایی چون فورد، زیراكس، هوندا، موتورولا، زیمنس، فیلیپس، ال جی، سامسونگ، میتسوبیشی، كداك، فوجی فیلم، سونی و صدها كمپانی دیگر، در حال اجراست.